středa 4. května 2016

Shrnutí písemných a začátek svaťáku

Jak asi většina z Vás ví, dnes, včera a v pondělí probíhaly písemné maturity. Před zhruba hodinou jsem položila propisku u angličtiny a dušička se mi zatetelila radostí, že alespoň částečně už to mám za sebou.
Chtěla bych Vám o tom napsat nějaké své pocity. Maturanti se mnou možná budou souhlasit nebo alespoň soucítit, mladší se třeba rádi dozví, jaké to bylo a co je popřípadě čeká.

PONDĚLÍ
V pondělí (2.5.) se dopoledne psala matika a od 13,00 potom písemná práce z angličtiny. Možná jsem to zde nikdy dostatečně nezmínila, ale já jsem prostě na matiku...no, blbá. Nikdy mi nešla, nikdy mě nezajímala, prostě nejsem ten logický typ. Takže volba státní maturity z angličtiny byla víc než jasná a po úspěšném absolvování zkoušky FCE (vlastně teď First) jsem se jí ani moc nebála.
Akorát bylo strašné to čekání až na odpoledne. Ráno jsem šla k doktorce na kontrolu, což jak všichni víme, nějakou hodinku vždy zabere. Ani ne tak kvůli vyšetření, jako spíš kvůli čekání. No jo, jenže co pak? Bylo to únavné, snažila jsem se dělat nějaké testy z ajny na netu, dívala se na tipy, jak psát určité útvary, ale stejně mi to ani moc nepřišlo.
Nakonec jsem tedy došla do školy a holky strašně řešily, jak celý den nic nejedly, jak je bolí břicho, strašné nervy. Trochu jsem se zasmála nad tím, že jsem úplně v pohodě, jako by se ani nic nemělo dít, a byla jsem za to ráda.
Úvodní a formální kraviny, podepsání prezenční listiny a může se jít na to. 60 minut na vypracování dvou textů. Jeden delší (120-150 slov), letošní zadání byl článek do anglického časopisu o filmu, který jsem nedávno viděla. Nepřišlo mi to zas až tak náročné, psala jsem o Čokoládě, na kterou jsem se zrovna v sobotu dívala a Johnny Depp mi utkvěl v hlavě (jooo :P). A druhé, kratší zadání (60-70 slov) byl neformální email kamarádovi Brandonovi, který má za mnou přiletět. Jenže já jej nemůžu vyzvednout na letišti, takže mu musím napsat, proč jej nemůžu vyzvednout, kdo jej vyzvedne místo mě a jak tu osobu pozná, a že se na něj těším.
Mé pocity a dojmy? Nechci říct, že lehké jak prase , ale opravdu jsem se u toho nějak extra nezapotila. Často se tam ta témata i útvary opakují, takže jsem věděla, do čeho zhruba jdu. A oproti writingům u FCE naprostá pohoda. Tak snad učitel z Aše (tak se na naší škole nazývá ten, kdo to opravuje :D Prostě se to posílá jinam a naši učitelé rádi vyjadřují zrovna toto město - who knows why) vše přečte a najde všechny krásné vazby a dostatečný počet slov :D Měla jsem to napsané docela rychle, stihla jsem to jak nanečisto, tak i přepsat, takže klid a po hodině zase domů.


ÚTERÝ
V úterý to bylo už od rána, takže pro mě rozhodně lepší.
Od 8:00 didaktický test z češtiny, na 60 minut.
Heh, tak osobně si myslím, že jestli jste byli na facebooku, tak jste už museli zaznamenat obrovský příval kdejakých reakcí. Jakože asi spíš těch špatných. Upřímně se jim docela směju :D Ne, nechci nad nikoho povyšovat, že jsem Ezopa věděla (jako pardon, ale někdo si fakt myslí, že bajky psal Sokrates? Nic nenapsal... Orwell? Ok, Farma zvířat, ale fakt nežil v Řecku a nebyl to otrok... a Odysseuss? To je postava Homérova díla - který se údajně taky často objevoval - ale nevadí!) a dokonce i co je epizeuxis.
Nepřišlo mi, že by byl test až tak těžký, ale směju se tomu, jaké se z toho zase dělá faux paus. Šílené. Hlavně obrázků a vtipů plný internet už tak 10 minut po dopsání. Pár fakt vtipných přidávám, protože...no, je to úsměvné :)
Nicméně, i když člověk nevěděl tyto dvě položky, není to žádná hrůza, jaká se z toho dělá. Jsou to dva body dole. Takže v tom asi zkažení celého testu nebude...


Vzpomínka na loňského Jidáše.. ze kterého byla stejná senzace... :D 

Asi všichni chápeme :D

Tak tohle mě dostalo fakt hodně! :D

A jak je to na wikipedii, tak JE TO PŘECE PRAVDA!

Čekala nás potom pauza a od 11,30 se psala slohovka. 25 minut na výběr z 10 témat a jakési rozvržení a dalších 90 na vypracování.
Jak jsem si přečetla témata, spadla mi brada. Jo, všichni víme, že každoročně tam jsou blbosti, ale... tady nebylo snad nic normálního! Ráda píšu líčení nebo úvahové texty, ale...líčení žádné a ty úvahy, no... Nakonec jsem jednu zvolila, nevím, nakolik šťastná volba to byla, ale měla jsem co říct k tématu Syndromu vyhoření, dokonce skoro 500 slov (250 je minimum), tak doufám, že tam naše milá češtinářka něco použitelného najde.
Hlavně je to na mě až moc času, protože... já si vyberu téma tak za 5 minut a za zbytek doby, kdy jsem si měla ještě vybírat jsem měla skoro půlku napsanou. Takže jsem pak velmi pomalu přepisovala do záznamového archu a opravdu se snažila o čitelnost a kontrolu chyb.

STŘEDA
A na závěr angličtina podruhé, od 8:00 poslech, který má zhruba 35 minut, a pak čtení a jazyková kompetence.
Poslech mi přišel docela lehký. Je rozdělený na 4 části - v první jsou vždy 4 obrázky a otázka a vy volíte ten, který odpovídá na otázku. Druhá část je obvykle rozhovor nebo někdo něco říká, na listu jsou věty a vy určujete, jestli jsou pravdivé nebo nepravdivé. Třetí je pak obvykle nějaké delší mluvení, tentokrát to bylo o Millenium Bridge v Londýně, a doplňují se celá slova (takže se testuje i spelling, jestli umíte psát čísla, velká písmena a tak). A poslední část jsou otázky s výběrem odpovědi.
Přišlo mi to docela v pohodě, každý poslech slyšíte dvakrát, takže se můžete utvrdit. To mi docela pomohlo v případě 3.části, kde informace šly poměrně rychle po sobě. Jinak jsem asi žádný zádrhel nebo váhání ani neměla.
A druhá část...trvala 60 minut a jednalo se o čtení. První jsou takové krátké články a k nim přímá otázka na něco v textu nebo třeba jaký by byl vhodný nadpis pro ten text. Druhé cvičení je text a vedle opět věty, o kterých musíte určit, zda jsou nebo nejsou pravdivé. Třetí část mi dělá asi největší problém - vždy je 5 lidí, u nich popis, co hledají/chtějí/atakdále a vedle 7 možností s popisem. Takže více než lidí, což je trochu matoucí. Ale nakonec jsem to nějak zvládla a snad i dobře. Poslední reading je souvislý text ke kterému se váží zase jednotlivé otázky.
No a na závěr jedno Use of English, doplňování do textu.
Celkově jsem z toho v klidu, oproti FCE mi to přišlo jednoduché, ale zase nechci chválit dne před večerem, je klidně možné, že se chybka někde vloudila :) Určitě ale budou brzy výsledky na internetu, takže budu moct porovnat, jak na tom jsem.


Jinak, all in all, co bych k tomu tak řekla.
Vůbec mi nedochází, že by to měla být maturita. Vždy jsem do té školy šla s pocitem, že si jdu jen napsat nějaký test. Ono sice jo, ale tady jde o něco víc no. U testu je v podstatě jedno, jestli to bude za 5. Ale na druhou stranu si říkám, že lepší být v pohodě, než se stresovat, mít nervy a bolest hlavy/žaludku/čehokoliv, a neuvědomovat si to. Když to tak bude i u ústních, budu ráda :D
Nicméně mi teď začíná svatý týden, takže...čas fakt začít něco dělat. A jéje.. No, vlastně mám mnohem více času než jen týden, maturuji až ve středu 25.5. odpoledne, takže..skoro 3 týdny. Že je to dobře? No, nevím. Jako jo, naučím se to, ale... zase asi budu mlátit hlavou do zdi, je to dost pozdě. To bude na nervy víc než samotná maturita.

Kdo to máte za sebou, napište mi do komentářů, jaké máte pocity :) 
A kdo před sebou, tak se písemných určitě nebojte, není to taková hrůza. Ani ta čeština, ačkoli vždy se asi někdo najde, kdo nebude spokojen. To prostě ani nejde.
Zatím se mějte pěkně, já si dnes už asi jen odpočinu a od zítřka...by mělo začít učení no :D
4 komentáře:

 1. Já jsem psala matiku a mám z ní podobné pocity, jak ty z angličtiny, typově úlohy pdoobné jak v předchozích letech a žádný zádrhel :-). U češtiny mi dělala problém slohovka, neumím psát -_-. Nakonec jsem taky zvolila syndrom vyhoření a snad to bude ok. No a test mohl být mnohem horší...

  Měla jsem to podobně jak ty, žádná velká nervozita, prostě klid, normálně snídaně, svačina atd... Jen když jsem dorazila domů, šla jsem si lehnout a odpočinout :D.

  OdpovědětVymazat
 2. Je fajn že to pro tebe nebylo tolik těžké, já jsem zvědavá na sebe příští rok. Rozhodně si také vybírám angličtinu, matika by nebyla dobrá volba. Češtinu moc nemusím a tak mám největší strach z literatury, ústní zk. prostě mě nebaví číst věci co mě moc nezajímají a ani jim kolikrát nerozumím.

  OdpovědětVymazat
 3. Díky :). Mně právě přijde super, jak je každý jiný někdo může matematiku a někdo má cit na jazyky a rozumí společenským vědám :D.
  Na ty prázdniny už se taky těším, ve výsledku to dá 4 měsíce volna (jupí!).
  Snažím se hlídat, abych psala spisovně, samo to bohužel nejde :D.

  OdpovědětVymazat
 4. Já to dala dneska levou zadní, tobě to taky žádný problém dělat nebude! Držím všechny palce! ^^

  OdpovědětVymazat